Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ulice-Kdo je kdo1

16. 7. 2007

Lucie Pernetová

Mladá učitelka biologie srší již na dálku nakažlivým optimismem. Je bezprostřední, má zápal pro obor a na první pohled zjevnou snahu přiblížit studentům biologii atraktivnější formou než jen odříkáváním pasáží z učebnic. Zájem o přírodu a její ochranu se v Hance Petříkové probudil již v dětství a během života se neustále prohluboval. Po státnicích proto nějaký čas cestovala po světě se členy mezinárodního sdružení ochránců přírody, ale nakonec se rozhodla pro klidnější způsob života. Vrátila se do Prahy, našla si místo učitelky biologie na gymnáziu a do přírody začala vyrážet o víkendech či o prázdninách s partou nadšenců, která sbírá po lesích odpadky nebo likviduje nedovolené skládky.
Vedle ochrany životního prostředí se Hanka Petříková o svém volnu zabývá také sledováním novinek z oboru. Pravidelně pročítá odbornou literaturu s nadějí, že narazí na další stať napsanou jejím oblíbeným entomologem Tomášem Jordánem. Z jeho prací totiž cítí opravdovou lásku k přírodě i podobné nadšení pro její krásy. Za Hančiným obdivem se však tak trochu skrývá i skutečnost, že tohoto přírodovědce zná osobně. Působil totiž jako externista na vysoké škole v době, kdy ji Hanka studovala. A pokaždé přednášel s takovým zaujetím, že Hanka sotva dýchala, aby jí neuniklo ani slovíčko...
Na gymnázium, které navštěvují i Tereza a Matěj Jordánovi, přichází Hanka Petříková trochu netradičně v průběhu druhého pololetí jako náhrada za odcházející učitelku. Když zjistí, že mezi jejími novými žáky jsou také děti Tomáše Jordána, využije příležitosti a s uznávaným entomologem opět naváže kontakt...
Rodinné vztahy: svobodná
Obdivuje: Tomáš Jordán


undefinedTamara Elliot (36)
Markéta Hrubešová

Pohledná zrzka patří mezi ženy, za kterými se muži přes den otáčejí na ulici a v noci pak o nich sní. Přesto se nejedná o žádnou lacinou krásku dávající neustále na odiv své přednosti. Tamara Elliot má totiž obrovské charisma, jež přitahuje muže i ženy. Zatímco muži jsou v její přítomnosti trochu nejistí a snaží se na ni zapůsobit, ženy se s Tamarou cítí dobře a vůbec ji neberou jako případnou konkurentku. Jak je to možné? Tamara je skvělá a pohodová společnice, která po nikom nechce nemožné, do nikoho se nenaváží, nepříjemné situace řeší s nadhledem a obvykle dokáže i dobře poradit. Díky své vnitřní síle ustála v minulosti několik velkých životních karambolů, a tak dnes působí dojmem vyrovnaného člověka smířeného se svým osudem.
Cizokrajně znějící příjmení získala Tamara sňatkem s Angličanem Thomasem Elliotem, jenž do Čech přijel pracovat. Proto Oldu Farského ani ve snu nenapadlo, že by příjmení Elliot mohlo patřit ženě. Navíc ženě, která kdysi bývala jeho přítelkyní. Zato Tamara moc dobře věděla, o koho se jedná, když si ve fitnesscentru objednávala jeho služby coby osobního trenéra. Zdaleka však nechtěla navázat tam, kde před lety skončili. Jen byla na Oldu zvědavá - jak vypadá, jak se má, co je u něj nového...
Bývalý přítel: Olda Farský

undefinedIng. Vladimír Kukačka (53)
Pavel Rímský

Šarmantní muž v nejlepších letech působí od prvního okamžiku velmi přátelským a otevřeným dojmem. Pěstěný zevnějšek na něj okamžitě prozradí, že o sebe dbá, ale tuto péči nikterak nepřehání. Rozhodně se netrápí v posilovnách, aby dával na odiv své svalnaté tělo. Pod košilí a oblekem, jeho nejčastějším oblečením, stejně není vidět, tak proč marnit čas něčím tak neužitečným. To si raději procvičí mozek při oblíbených televizních kvízech nebo nad křížovkou či sudoku.
Od převážné většiny našich mužů se Vladimír Kukačka odlišuje svým nasazením v domácnosti. Zatímco jeho manželka se vrhla na kariéru, on se začal starat o chod celé domácnosti. Leckoho napadne, že by mohl být prototypem klasického podpantofláka, ale jemu to tak nepřijde. Prostě si v rodině jen jinak přerozdělili funkce. Přesto mu doma něco chybí. Něco, co na něj okamžitě dýchlo u Farských, když u nich poprvé zazvonil - teplo domova a rodinná soudržnost...
Rodinné vztahy: ženatý
Přátelí se: rodina Farských

 

undefinedPavel Tesařík (33)
Petr Vršek

Mladší kolega Tomáše Jordána se o přírodu zajímal už odmalička, a proto po vystudování Přírodovědné fakulty zamířil do Přírodovědného ústavu, kde se mohl cele oddat své vášni - ornitologii. Zatímco většina jeho kolegů pracovala na kariérním postupu a objížděla nejrůznější konference či sympozia, Pavel Tesařík vyrážel do terénu, kde trávil celé dny pozorováním ptáků. Zvykl si na nenáročný život v karavanu i na to, že se musí spoléhat hlavně sám na sebe. Dnes si dokáže poradit takřka se vším, přestože v některých situacích zareaguje poněkud nestandardně. To mu ale ani trochu nevadí, hlavní je, že dokáže vyřešit jakýkoliv problém.
S Tomášem Jordánem se Pavel Tesařík seznámil již před několika lety při práci na společném projektu. V loňském roce, kdy se Tomáš věnoval hlavně odborným posudkům pro ministerstvo, se sice trochu odcizili, ale letos si k sobě opět našli cestu. Nyní společně vyjíždějí ve speciálně upravené dodávce do terénu, kde je jim nejlépe. Za dlouhých večerů spolu hrají mariáš, anebo pozorují nejrůznější noční aktivity zvířat. Prostě chlapský ráj, pro který ženy nemají příliš velké pochopení...

Rodinné vztahy: svobodný
Přátelí se: Tomáš Jordán

 

 

undefinedVojtěch Bařinka (70)
Bořivoj Navrátil

Bývalý voják z povolání měl odjakživa rád aktivní život. Proto také v mládí nastoupil do armády. V ní byl sice přísný řád, ale člověk se musel neustále udržovat v tělesné kondici, což mu vyhovovalo. Za pár let se mu tu splnil i jeho velký sen - dostat se do Dukly a být neustále v přímém kontaktu s vrcholovými sportovci. Oblíbil si zejména vodní sporty, jimž zůstal věrný také v civilu. Aby nemusel po odchodu z armády sedět celé dny sám doma, našel si místo správce krytého plaveckého bazénu. Tak je neustále mezi lidmi a k velké radosti dospělého syna Kamila už nemá příliš času na rozdávání rad do života. Přestože si otce velmi váží, je pokaždé rád, když se dostane z jeho dosahu. Stále má totiž v živé paměti jeho takřka spartskou výchovu, do níž nikdy nezasáhla žádná žena, protože Kamilova matka zemřela při porodu a otec si již novou partnerku nenašel.
Ačkoliv by se mohlo zdát, že Vojtěch Bařinka je hromotluk poznamenaný svým bývalým povoláním, opak je pravdou. Inteligentní, vzdělaný muž s širokým všeobecným přehledem má neobyčejně vyvinutý smysl pro vše krásné, ať jsou to již umělecká díla, přírodní scenérie nebo sporty, v nichž se hodnotí i umělecký dojem. Pro neobvyklou ladnost a harmonii pohybu obdivuje především synchronizované plavání.
Tréninky akvabel se zálibou pozoruje také v práci. Zde mu nejvíce padla do oka křehká tmavovláska s oduševnělou tváří - Karolína Fenclová. Občas si spolu i dobře popovídají, protože Karolína má díky studiu na vysoké škole podobně široký všeobecný přehled jako on a stejně jako on umí naslouchat druhým.

Rodinné vztahy: vdovec, syn Kamil (policista dbající na pořádek v Ulici)

JITKA FARSKÁ (42, znamení: Býk)
Ilona Svobodová

Je to hodná, sympatická a přátelská ženská, která se řídí selským rozumem. Je přítelkyní, která dovede naslouchat a poradit. V každém je připravena vidět to dobré a věří tomu, že každý problém se dá nějak vyřešit. Nikdy by nikomu vědomě neublížila, nikoho by nepodrazila. Je zaměstnaná v kadeřnickém salonu v ulici jako kosmetička. Jejím cílem je mít šťastnou a spokojenou rodinu.

 


Rodinné vztahy: manžel Olda, dcery Lída a Monika
Přátelí se: Bára Jordánová, Lenka Drápalová

 

 

 

 

OLDŘICH FARSKÝ (45, znamení: Váhy) 
Ondřej Pavelka

 

Je to roztomilý hochštapler a nenapravitelný sukničkář. Je spolumajitelem fitness centra a příležitostným trenérem - především krásných žen. Kromě žen má rád dobré víno a drahá auta - žádné ovšem nemá, vlastní manželku Jitku, milenku Sylvu a staršího Opela. Je tak trochu smolař a tak se mu nejednou stalo, že jeho zálety vyšly najevo, jeho manželka mu však v zájmu zachování rodiny zatím pokaždé odpustila...

 

Rodinné vztahy: manželka Jitka, dcery Lída a Monika
Přátelí se: Tomáš Jordán, Petr Boháč

 

BARBORA JORDÁNOVÁ (38, znamení: Kozoroh) 
Tereza Brodská

 

Sympatická Bára má šťastné manželství a rodina je pro ni na prvním až druhém místě, stejně jako práce. Jako „ženu v domácnosti“ si sama sebe neumí představit, ale o kariéru příliš nebojuje. Je ředitelkou firmy Království hraček, má skvělé organizační schopnosti, je pracovitá, dokáže se rozhodnout a o správnosti svého rozhodnutí umí přesvědčit i ostatní. Vždycky jedná zpříma – i kdyby jí to mělo přinést nepříjemnosti. Někdy je zbytečně kategorická. Má ráda, když věci plynou podle jejích představ... O to víc je vykolejená, když do jejího života zasáhne nevypočitatelná kategorie: láska.

Rodinné vztahy: manžel Tomáš, dvojčata Tereza a Matěj (15)
Přátelí se: Jitka Farská, Lenka Drápalová, paní Králová

 

 

 

 

TOMÁŠ JORDÁN (39, znamení: Rak)
Petr Vacek

 

Je inteligentní, vtipný a tolerantní chlap. Vzděláním je biolog a práce je mu koníčkem. Má rád věci jasné a srozumitelné. Příměry ze života milovaných brouků vtipně pasuje na různé životní situace. Miluje svou rodinu a dvojčata ho respektují. Při svých častých eskapádách, které patří k jejich věku, u něj vždycky najdou oporu. Nerad se rozhoduje a přes své logické uvažování se někdy v praktických věcech orientuje dost neobratně.

Rodinné vztahy: manželka Bára, dvojčata Tereza a Matěj (15)
Přátelí se: Olda Farský, Petr Boháč  

 

LENKA DRÁPALOVÁ (30, znamení: Střelec) 
MICHAELA BADINKOVÁ

 

Je přitažlivá, inteligentní a svobodomyslná. Působí sice samostatně, ale velmi touží po lásce. A právě její citový život s ní umí pořádně zamávat a dostat ji do problémů. Je učitelkou češtiny a výtvarné výchovy na gymplu. Má ráda lidi, pro svou přímost a obětavost je oblíbená. Příliš neuznává autority a pevný řád a umí být velmi spontánní, což jsou vlastnosti, které mnohdy přímo iritují její kolegyni, profesorku Hejlovou.


Rodinné vztahy: svobodná
Přátelí se: Bára Jordánová, Jitka Farská, profesorka Hejlová

 

PETR BOHÁČ (44, znamení: Ryby)
PAVEL KŘÍŽ

 

Sympatický a šarmantní muž, tak trochu „rozervanec“. Jeho chybou je, že se v zásadních věcech nedokáže rozhodnout a o svých rozhodnutích pak často pochybuje. U žen má úspěch, snad proto, že má v sobě něco, proč je třeba ho ochraňovat. Svou ženu nedokáže zcela opustit, což mu nebrání v tom, aby se zamiloval do někoho jiného a pak bádal, kde je podstata jeho lásky… Pracuje jako obchodní ředitel ve firmě Království hraček. 

Rodinné vztahy: manželka Eva, dcera Anežka (7)
Přátelí se: Bára Jordánová, Olda Farský

 

VÁCLAV KRÁL (69, znamení: Lev)
RADOSLAV BRZOBOHATÝ

 

Je příslušníkem vymírající generace gentlemanů se smyslem pro odpovědnost a pro spravedlnost. Svou osobností vzbuzuje přirozený respekt. Je majitelem a odstupujícím ředitelem firmy Království hraček, kterému zasvětil svůj život. Možná i na úkor rodinného života. Svou ženu ctí a miluje a je s ní šťastný, možná aniž by si někdy položil otázku, jestli je i ona šťastná s ním...

 


Rodinné vztahy: manželka Marie
Přátelí se: Bára Jordánová, Petr Boháč 

 

 

 

 

 

MARIE KRÁLOVÁ (65, znamení: Blíženci) 
ALENA VRÁNOVÁ

 

Moudrá a vyrovnaná žena, které nechybí humor, nadhled a smysl pro ironii. Svůj život obětovala manželovi a jeho práci ve firmě. Umí ho jemně usměrnit a mohla by ho i ovládat, kdyby ovšem chtěla. Miluje ho a Král má její lásku celou, možná také proto, že nemohla mít děti. Je vzdělaná, kdysi vyučovala hře na klavír. Dovede trpělivě naslouchat ostatním a často nabídne dobrou radu.

Rodinné vztahy: manžel Václav
Přátelí se: Bára Jordánová, MUDr. SlámaLUMÍR NYKL (39, znamení: Štír) 
VÁCLAV SVOBODA

 

Žije podle hesla „urvi, co můžeš a neohlížej se nalevo ani napravo“. Lumír má charakter pokřivený komplexy a výchovou. Je majitelem firmiček různého zaměření, obsahu a pověsti. Peníze jsou mu prostředkem, aby si mohl všechno koupit - také věří, že všechno se koupit dá... Z jeho pohledu vždy účel světí prostředky. Někde v hloubi duše by si přál být obdivován a milován. Nedostatek citu si nahrazuje potěšením z ovládání lidí... Teď se ale něco změnilo: je čerstvě ženatý a jeho ženou je Ukrajinka Světlana Lisečko.

Rodinné vztahy: manželka Světlana
Přátelí se: Ingrid, Ruda Kocman

 

SVĚTLANA NYKLOVÁ (26, znamení: Váhy)
(Tereza Bebarová)

 

Světlana začala mít příliš brzy starosti dospělých. Je velmi ctižádostivá, má přesně stanovené cíle: chce žít se svým bratrem v Čechách a nechce se vrátit zpátky do své země, kde by ji čekal bezútěšný život. Na Ukrajině vystudovala zdravotní školu. Teď chce být oporou svému muži, chtěla by mu pomáhat v jeho podnicích, chtěla by se vzdělávat a vůbec uplatnit svou tvořivost a dobré nápady – a vůbec žít hezký život jako „moderní Evropanka“…

 

Rodinné vztahy: manžel Lumír Nykl, bratr Hrihorij
Přátelí se: Bedřich Liška

 

VILMA NYKLOVÁ (64, znamení: Blíženci) 
JAROSLAVA OBERMAIEROVÁ

 

Je stejně závistivá, jako falešná. Po smrti manžela se stará sama o malé lahůdkářství a díky tomu má dobrý přehled o dění v ulici. Jako správná drbna si s oblibou podle potřeby realitu přibarví a neváhá ji pak takto šířit dál. Se svým synem umí docela dobře manipulovat. Byla proti jeho svatbě s Ukrajinkou, ale pomalu se smiřuje s novou situací i se svou snachou…

 

Rodinné vztahy: syn Lumír

VLASTIMIL PEŠEK (58, znamení: Váhy)
(Rudolf Hrušínský)

 

Je majitelem domu, ve kterém žijí Jordánovi a Farští. Trochu morous a podivín. Občas se chová jako despota, ale o svoji patnáctiletou vnučku Adrianu, kterou její matka (Klára) opustila hned po narození, se stará vzorně... V poslední době se začal přátelit se stejně opuštěnou profesorkou Hejlovou.

 

Rodinné vztahy: dcera Klára, vnučka Adriana (16)
Přátelí se: Miriam Hejlová, Olda Farský, Tomáš Jordán, Petr Boháč

MIRIAM HEJLOVÁ (57, znamení: Panna) 
HANA MACIUCHOVÁ

 

Miriam je upjatá, staromilská profesorka a zástupkyně ředitele na střední škole, ctící autoritu a řád. Je přísnou učitelkou i matkou, která si vždy zachovává odstup a málokdy projeví svoje emoce. Přesto má smysl pro suchý humor a sama občas sklouzne do komičnosti. Je zatížená na syna, byť to nedává nijak najevo. Manžel od ní odešel za okolností, o nichž nechce mluvit, od té doby projevuje přehnanou opatrnost ve vztahu k mužům.

 

Rodinné vztahy: rozvedená, syn Jaroslav (30)
Přátelí se: Lenka Drápalová, Vlastimil Pešek 

 

JAROSLAV HEJL (28, znamení: Vodnář) 
Martin Hoffman

 

Chytrý, sympatický, ale tvrdohlavý mladý muž. Pracuje ve firmě Království hraček jako technolog a díky své šikovnosti a obětavosti je tak trochu „holkou pro všechno“. Jeho vzdor vůči přísné matce vyvrcholil odchodem ze studií. Nyní sám lituje, že nemá maturitu. Jarda se nenechá do ničeho tlačit, tím méně svojí matkou. I to, že žije stále s ní, je určitý druh pomstychtivosti, ale i pohodlnosti. Tajně miluje kolegyni své matky, Lenku Drápalovou.

 

Rodinné vztahy: svobodný
Přátelí se: Hrihorij Lisečko, Bedřich Liška, Lenka Drápalová

 

BEDŘICH LIŠKA (37, znamení: Býk)
AdrIAN Jastraban

 

Je to solidní a čestný člověk, s nímž si život ošklivě pohrál. Do Království hraček přichází s nálepkou bývalého vězně. Jako stín se za ním táhne jeho provinění: nešťastnou náhodou zabil člověka, který obtěžoval jeho bývalou přítelkyni Zuzanu. Bedřich si svou povahou a čistým srdcem brzy získal své spolupracovníky. Také našel svou bývalou lásku Zuzanu, která je však závislá na drogách. Bedřich se začal starat o jejího syna Františka

 


Rodinné vztahy: svobodný, otec Dalibor Liška
Přátelí se: Hrihorij Lisečko, Jaroslav Hejl

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář